Et nordisk forskningsprojekt fra Finland, Norge, Sverige og Island har stillet spørgsmålet, hvad unge i alderen 12 til 16 år bekymrer sig for, når det kommer til fremtidige trusler og potentielle kriser.
1640 unge drenge og piger fra Norge deltog i undersøgelsen, som er udført af forskere fra CrisesSolutions, en del af NordForsks initiativ om forskning i børn og unge. Formålet er at forbedre vores forståelse af børn og unges velfærd og konsekvenserne af pandemien og restriktionerne inden for uddannelse, trivsel, psykisk sundhed og levevilkår.
Resultatet af undersøgelsen viser, at 16 procent af de adspurgte er bekymret for, at klimaforandringer vil true mennesker og planeten.
"Det tyder på, at unge oplever globale miljøtrusler som relevante og alvorlige. 14 procent er bekymret for trusler om krig, og det viser, at uro i verden også præger unges opfattelse af tryghed," siger Henriette Kyrrestad fra UiT – Norges arktiske universitet.

10 procent af de adspurgte er bekymret for naturkatastrofer som for eksempel skovbrande, jordskælv og tsunamier, mens kun fire procent bekymrer sig for fremtidige pandemier.
Pigerne i undersøgelsen er generelt lidt mere bekymret end drengene, hvilket passer godt med tidligere undersøgelser om kønsforskelle i uro og psykiske plager.
Det, undersøgelsen viste, var, at færrest bekymrer sig for en ny pandemi, nemlig fire procent.
”Det er meget interessant, men måske skyldes det, at det er noget, de har erfaring med. Det var ikke sådan, at vældig mange børn og unge blev syge. Det var mere nedlukningen og tiltagene, som havde konsekvenser for dem og ikke pandemien i sig selv. De har erfaret, at det gik godt, og det har givet dem en tro på, at hvis der kommer en ny pandemi, vil myndighederne sandsynligvis ikke iværksætte samme omfattende tiltag igen,” siger Henriette Kyrrestad og tilføjer:
”Næsten 75 procent af unge er ikke eller kun lidt bekymret for klimaforandringer, pandemier, krig eller naturkatastrofer. Det fortæller os, at unge i Norge føler sig ganske trygge generelt set. Vi tror, det hænger sammen med, at unge har høj tillid til beslutningstagere, og at de gør et godt arbejde med at ivaretage landets sikkerhed.”
Læs mere om de andre arbejdspakker i CrisesSolutions: uit.no/project/crisessolutions
Henriette Kyrrestad deltog i en debat på dette års Arendalsuka, som blev arrangeret i samarbejde med Nordens Velfærdscenter. Se videoindspilningen herunder.